Towarzystwo Naukowe w Toruniu

Wiera Gran w Towarzystwie Naukowym

Wiera Gran w Towarzystwie Naukowym

Niezwykły monodram o Wierze Gran tym razem w Sali Kolumnowej Towarzystwa Naukowego w Toruniu. Przedwojenne piosenki, niezwykłe kostiumy podkreślające urodę Wiery i historia, której nie można zapomnieć. To wszystko już 10 i 11 lutego w znanej Torunianom siedzibie Towarzystwa Naukowego przy ul. Wysokiej 16.

Spektakl odbędzie się w Sali Kolumnowej – wyjątkowym i niepowtarzalnym miejscu, pełnym zabytkowych elementów dekoracyjnych. W tego typu miejscu Jutro będzie za późno nabiera zupełnie nowego, uroczystego charakteru.

Data: 10 i 11 lutego, godz. 19:00
Miejsce: Towarzystwo Naukowe w Toruniu, ul. Wysoka 16
Rezerwacje: 56 678 75 18 lub 512 982 813
Bilety do odbioru w biurze Teatru przy ul. Kopernika 4

Wiera Gran, a właściwie Weronika Grynberg, była polską piosenkarką, aktorką kabaretową i filmową. Jej kariera zaczęła się przypadkowo. Śpiewającą za kulisami kabaretu Paradis w Warszawie Wierę usłyszeli koledzy muzycy i namówili ją do występów przed szeroką widownią. Szybko zdobyła przychylność zarówno widzów, jak i prasy – według jednej z recenzji z 1936 r. Gran była „jedną z większych atrakcji Paradisu”. Piękna artystka, obdarzona orientalnymi rysami i matowym kontraltem wykonywała w warszawskich kabaretach piosenki o miłości, których do wybuchu wojny nagrała aż 60 (na 28 płytach). Od wiosny 1942 r. śpiewała w Café Sztuka w warszawskim getcie. Do końca życia odpierała zarzuty, że wyjście z getta okupiła kolaboracją z gestapo. Pragnienie oczyszczenia się z pomówień przybrało u niej formę obsesji.

Los pieśniarki wciąż fascynuje twórców. Sztuka Wiesławy Sujkowskiej (reż. Agnieszka Płoszajska, w roli Wiery Gran Aleksandra Lis) opowiada o artystce już na skraju życia, która robi remanent z tego, co przyszło jej przeżyć. Ale nie jest to smutna opowieść zgorzkniałej kobiety, której się „nie poszczęściło”. Tekst, często oparty na nagranych wspomnieniach samej Wiery, to znakomite, czasem dowcipne, czasem złośliwe i ironiczne refleksje nad życiem, nad światem, nad wartościami, którym jesteśmy wierni. A wszystko przeplatane niezapomnianymi przebojami Wiery. Niezwykły spektakl wywołujący uśmiech zadumy.

Scenariusz: Wiesława Sujkowska
Reżyseria: Agnieszka Płoszajska
Aranżacje muzyczne: Jędrzej Rochecki
Scenografia i kostiumy: Ewelina Miąsik
Reżyseria świateł: Aleksander Trafas
Obsada: Aleksandra Lis

Towarzystwo Naukowe w Toruniu

założone 1875 r.


© Copyright: TNT - Toruń 2014. Projekt i wykonanie strony: Rafał Mikulski

Partnerzy: