Towarzystwo Naukowe w Toruniu

Promocja książki

Towarzystwo Naukowe w Toruniu oraz Muzeum Zamkowe w Malborku mają zaszczyt zaprosić na promocję książki "Rzeźba kamienna czeskiego stylu pięknego z lat 1380-1400 na terenie Państwa Zakonu Krzyżackiego w Prusach. Materiał – technika – styl – funkcja" pod redakcją Moniki Jakubek-Raczkowskiej, która odbędzie się 3 kwietnia 2023 r. o godzinie 17:15 w Sali Kolumnowej TNT przy ul. Wysokiej 16 w Toruniu.
 
Ta monumentalna pozycja, opublikowana nakładem wydawnictw obu instytucji, stanowi zwieńczenie prowadzonego przez Muzeum Zamkowe w Malborku międzynarodowego, interdyscyplinarnego projektu badawczego „Styl piękny w redakcji czeskiej w Prusach – rzeźba kamienna z lat 1380-1400”. W ramach projektu interdyscyplinarnym badaniom z wykorzystaniem nowoczesnych technik poddano 16 rzeźb kamiennych z terenu dawnego państwa zakonnego. Jednym z efektów projektu była wystawa "Bilde von Prage" w Muzeum Zamkowym w Malborku (18.10.2020-03.01.2021), prezentująca większość badanych obiektów w jednej przestrzeni. Z efektami projektu zapoznać się można także na dedykowanej mu witrynie internetowej https://marlstone.zamek.malbork.pl/
Prezentowana publikacja całościowo referuje wyniki badań przeprowadzonych w ramach projektu, zawiera także katalog dzieł szczegółowo przedstawiający każdy z omawianych obiektów. Niewątpliwym atutem publikacji jest bogata dokumentacja fotograficzna.
 
Podczas promocji redaktorka tomu, a zarazem kierowniczka projektu, dr hab. Monika Jakubek-Raczkowska, prof. UMK oraz koordynatorka projektu, Monika Czapska, przybliżą założenia i rezultaty projektu, a także zawartość samej publikacji.
 
Wydarzenie poprowadzi dr hab. Michał Woźniak, prof. UMK, przewodniczący Komisji Historii Sztuki TNT.
 
Zapraszamy serdecznie!
 
 

Towarzystwo Naukowe w Toruniu

założone 1875 r.


© Copyright: TNT - Toruń 2014. Projekt i wykonanie strony: Rafał Mikulski

Partnerzy: